Lenovo IdeaTab S2110 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 10.1" display, 6320 mAh battery, 5 MP main camera.
1" screen, while is 60g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 230g more at 580g. Compared to the Tab Extreme, the IdeaTab S2110 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 580 g (8 others) |
| Thickness i | 8.69 mm (1 other) |
| Width i | 259.8 mm (2 others) |
| Height i | 178 mm (5 others) |
| Volume i | 401.86 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6320 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago12/16/2011 (6 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |