Lenovo IdeaTab A2109 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 9" display, 6000 mAh battery, 3 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 1GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 6,000mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and weighs 220g more at 570g. Compared to the Tab Extreme, the IdeaTab A2109 has 1GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 1GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 1GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 570 g (4 others) |
| Thickness i | 11.6 mm (1 other) |
| Width i | 259.8 mm (2 others) |
| Height i | 178 mm (5 others) |
| Volume i | 536.44 cm³ |
| Screen Size i | 9" (1 other) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 168 ppi (2 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 3 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 12 fps |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 13 years ago08/01/2012 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |