Huawei MediaPad X1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 7" display, 5000 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 5,000mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 7" screen, while is 260g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", has 2GB RAM compared to MediaPad M5 8.4"'s 4GB, and has a more compact 7" screen, and is 77g lighter. Compared to the V6 5G, the MediaPad X1 has 2GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 2GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 2GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 239 g (1 other) |
| Thickness i | 7.18 mm (1 other) |
| Width i | 183.5 mm (2 others) |
| Height i | 103.9 mm (2 others) |
| Volume i | 136.89 cm³ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 323 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.6 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 11 years ago02/23/2014 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |