Lenovo IdeaPad Miix 300 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 8" display, 7000 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has a more compact 8" screen. Compared to the Tab Extreme, the IdeaPad Miix 300 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 360 g (5 others) |
| Thickness i | 9.3 mm (8 others) |
| Width i | 215 mm (2 others) |
| Height i | 130 mm (5 others) |
| Volume i | 259.94 cm³ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.86 GHz (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago07/15/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |