Lenovo Tab 4 8 features Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor, 2GB RAM with 16GB storage, 8" display, 4850 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 4,850mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8" screen, and is 30g lighter. Compared to the Tab Extreme, the Tab 4 8 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 320 g (8 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 211 mm (2 others) |
| Height i | 124 mm (1 other) |
| Volume i | 217.16 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 308 (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (ARM Cortex-A53) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4850 mAh (7 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago05/15/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 376 (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 116 (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |