Lenovo Yoga Tablet 2 Pro features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 13.3" display, 9600 mAh battery, 8 MP main camera.
3" display versus 12.7", while weighs 310g more at 950g. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and packs a larger 9,600mAh battery (+3,050mAh), and features a larger 13.3" display versus 8.8", and weighs 600g more at 950g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tablet 2 Pro has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 950 g (3 others) |
| Screen Size i | 13.3" (4 others) |
| Resolution i | 2560 x 1440 px |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.6MP (8 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 9600 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (9 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |