Lenovo Tab 4 8 Plus features Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor, 2GB RAM with 16GB storage, 8" display, 4850 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 4,850mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8" screen, and is 50g lighter. Compared to the Tab Extreme, the Tab 4 8 Plus has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 300 g |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 210.6 mm |
| Height i | 123 mm |
| Volume i | 181.33 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 506 (6 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (ARM Cortex-A53) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 862 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 189 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4850 mAh (7 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago08/22/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 917 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 170 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |