Lenovo Tab 2 A10-70 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 131g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 159g more at 509g. Compared to the Tab Extreme, the Tab 2 A10-70 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 509 g |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 247 mm (8 others) |
| Height i | 171 mm (2 others) |
| Volume i | 375.91 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (7 others) |
| Pixel Density i | 218 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.5 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago04/01/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |