Huawei MatePad 10.4 features Huawei Kirin 810 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 10.4" display, 7250 mAh battery, 8 MP main camera.
4 has 6GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.4" screen, while is 49g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 2GB more RAM (6GB vs 4GB), and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.4" display versus 8.4", and weighs 134g more at 450g. Compared to the V6 5G, the MatePad 10.4 has 6GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 6GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 6GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 450 g (9 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (12 others) |
| Width i | 155 mm |
| Height i | 245.2 mm |
| Volume i | 281.24 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei Kirin 810 (1 other) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.27 GHz & 6 x 1.88 GHz (Huawei Kirin 810) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei Kirin 810) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Battery Life i | 12 hours (12 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Charge time i | 4.3 hours |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 5 years ago04/28/2020 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |