Lenovo Pad Plus features Qualcomm Snapdragon 750G processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 170g more at 520g. Compared to the Tab Extreme, the Pad Plus has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 520 g (10 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 258.4 mm (4 others) |
| Height i | 163 mm (7 others) |
| Volume i | 332.74 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 750G (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1891 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 775 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/26/2021 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |