Lenovo Xiaoxin Pad 11 features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11.5" display, 8600 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 155g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,600mAh battery (+2,050mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.8", and weighs 135g more at 485g. Compared to the Tab Extreme, the Xiaoxin Pad 11 has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 485 g (7 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 258.4 mm (4 others) |
| Height i | 163 mm (7 others) |
| Volume i | 315.89 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 202 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8600 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/15/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |