Lenovo Tab M10 5G features Qualcomm Snapdragon 695 5G processor, 6GB RAM with 128GB storage, 10.6" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
6" screen, while is 180g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 10.6" display versus 8.8", and weighs 110g more at 460g. Compared to the Tab Extreme, the Tab M10 5G has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 460 g (9 others) |
| Thickness i | 8 mm (15 others) |
| Width i | 244 mm (1 other) |
| Height i | 153 mm (1 other) |
| Volume i | 298.66 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.6" (3 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 695 5G (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2044 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 894 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/14/2023 |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1928 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 669 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |