Lenovo Tab P11 Plus features MediaTek Helio G90T processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7500 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,500mAh battery (+950mAh), and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 140g more at 490g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P11 Plus has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 490 g (12 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 258.4 mm (4 others) |
| Height i | 163 mm (7 others) |
| Volume i | 315.89 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G90T (1 other) |
| Gpu name i | Mali G76 MP4 (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 2.05 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G90T) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1835 (MediaTek Helio G90T) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 649 (MediaTek Helio G90T) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G90T) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago06/28/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1675 (MediaTek Helio G90T) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 534 (MediaTek Helio G90T) (1 other) |