Lenovo Tab M10 Plus Gen 3 features Qualcomm Snapdragon 680 4G processor, 6GB RAM with 128GB storage, 10.6" display, 7700 mAh battery, 8 MP main camera.
6" screen, while is 175g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 10.6" display versus 8.8", and weighs 115g more at 465g. Compared to the Tab Extreme, the Tab M10 Plus Gen 3 has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 465 g (10 others) |
| Thickness i | 7.45 mm (1 other) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 158.8 mm (1 other) |
| Volume i | 297.18 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.6" (3 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 680 4G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1466 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Battery Life i | 14 hours (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago08/07/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1550 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 385 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |