Lenovo Tab P11 features Qualcomm Snapdragon 662 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 6GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 11" display versus 8.8", and weighs 140g more at 490g. Compared to the Tab Extreme, the Tab P11 has 6GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 6GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 6GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 490 g (12 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 258.4 mm (4 others) |
| Height i | 163 mm (7 others) |
| Volume i | 315.89 cm³ (3 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 662 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1208 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 339 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 11 nm (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago01/07/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1326 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 321 (Qualcomm Snapdragon 662) (1 other) |