Samsung Galaxy Tab S5e features ARM Cortex-A75 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 10.5" display, 7040 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 98g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 6GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.5" screen, and is 328g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S5e has 6GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 128GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 6GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 6GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 400 g (1 other) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 245 mm (8 others) |
| Height i | 160 mm (6 others) |
| Volume i | 215.6 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 288 ppi (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A75 |
| Gpu name i | Adreno 615 |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 670) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1239 (Qualcomm Snapdragon 670) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 381 (Qualcomm Snapdragon 670) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 10 nm (Qualcomm Snapdragon 670) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago02/15/2019 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |