Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 (256GB / 8GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 8GB RAM) processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.4" display, 10000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
4 (256GB / 8GB RAM) has 8GB RAM compared to Pad 7 Ultra's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 10,000mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, while has a more compact 12.4" screen, while is 19g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 10,000mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh. Compared to the Pad 7, the Pad 6S Pro 12.4 (256GB / 8GB RAM) has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while packs a larger 10,000mAh battery (+1,150mAh). The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 6S Pro 12.4 (256GB / 8GB RAM) features a larger 12.4" display versus 10.1", while is 93g lighter, while sports a 50MP main camera versus 12MP. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad 6S Pro 12.4 (256GB / 8GB RAM) packs a larger 10,000mAh battery (+2,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad 6S Pro 12.4 (256GB / 8GB RAM) has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.4" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 10,000mAh battery (+4,950mAh).
| Weight i | 590 g (6 others) |
| Thickness i | 6.26 mm (1 other) |
| Width i | 278.7 mm (1 other) |
| Height i | 191.58 mm (1 other) |
| Volume i | 334.24 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (7 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 3048 x 2032 px (2 others) |
| Pixel Density i | 295 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (4 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 8GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 740 (256GB / 8GB RAM) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (256GB / 8GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (8 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago02/22/2024 (256GB / 8GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (3 others) |
| Charging speed i | 120W (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |