Xiaomi Pad 5 Pro features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8600 mAh battery, 50 MP main camera.
Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 8,600mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11" screen, and is 70g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad 5 Pro has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while weighs 15g more at 515g. The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 5 Pro has 8,600mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 168g lighter, while sports a 50MP main camera versus 12MP. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad 5 Pro packs a larger 8,600mAh battery (+1,000mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad 5 Pro has 8,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 514g more at 515g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 8,600mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 8,600mAh battery (+3,550mAh).
| Weight i | 515 g (2 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 254.7 mm (1 other) |
| Height i | 166.3 mm (3 others) |
| Volume i | 292.26 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8600 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago08/11/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |