TCL NxtPaper 12 Pro features Mediatek MT8771 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.2" display, 8000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the TCL NxtPaper 12 Pro has 8,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 12.2" display versus 10.1", while is 84g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the TCL NxtPaper 12 Pro features a larger 12.2" display versus 10.9". Versus the Ulefone Armor Pad 2, the TCL NxtPaper 12 Pro has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.2" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 599 g (3 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 279 mm (1 other) |
| Height i | 192.5 mm |
| Volume i | 370.58 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.2" (4 others) |
| Resolution i | 2160 x 1440 px (9 others) |
| Pixel Density i | 213 ppi (4 others) |
| Display Type i | IPS (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek MT8771 |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.5 GHz (Mediatek MT8771) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago01/05/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |