TCL NxtPaper 11 Plus features MediaTek Helio G100 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11.5" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the TCL NxtPaper 11 Plus has 8,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11.5" display versus 10.1", while is 183g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the TCL NxtPaper 11 Plus features a larger 11.5" display versus 10.9". Versus the Ulefone Armor Pad 2, the TCL NxtPaper 11 Plus has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 6.7 mm (5 others) |
| Width i | 260.48 mm |
| Height i | 176.82 mm |
| Volume i | 308.59 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2200 x 1440 px (2 others) |
| Pixel Density i | 228.64 ppi |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G100 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G100) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Helio G100) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/08/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |