Samsung Galaxy Tab S8 Plus features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1Samsung Galaxy Tab S8 Plus processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.4" display, 10090 mAh battery, 13 MP & 6 MP main camera.
4" display versus 11", while weighs 74g more at 572g. Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 10,090mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.4" screen, and is 156g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S8 Plus has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S8 Plus packs a larger 10,090mAh battery (+2,490mAh), while features a larger 12.4" display versus 10.9", while weighs 110g more at 572g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab S8 Plus has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab S8 Plus has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 12.4" display versus 10.36". When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 10,090mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it packs a larger 10,090mAh battery (+1,250mAh).
| Weight i | 572 g (1 other) |
| Thickness i | 5.7 mm (8 others) |
| Width i | 285 mm (3 others) |
| Height i | 185 mm (2 others) |
| Volume i | 300.53 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 2800 x 1752 px (6 others) |
| Pixel Density i | 266 ppi (9 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1Samsung Galaxy Tab S8 Plus |
| Gpu name i | Adreno 730Samsung Galaxy Tab S8 Plus |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1)Samsung Galaxy Tab S8 Plus |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 6 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10090 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago02/09/2022Samsung Galaxy Tab S8 Plus |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |