Samsung Galaxy Tab S7 FE features Qualcomm Snapdragon 750G processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.4" display, 10090 mAh battery, 8 MP main camera.
4" display versus 11", while weighs 110g more at 608g. Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 10,090mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 12.4" screen, and is 120g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S7 FE has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S7 FE packs a larger 10,090mAh battery (+2,490mAh), while features a larger 12.4" display versus 10.9", while weighs 146g more at 608g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab S7 FE has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab S7 FE has 10,090mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 12.4" display versus 10.36". When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 10,090mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it packs a larger 10,090mAh battery (+1,250mAh).
| Weight i | 608 g |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 284.8 mm |
| Height i | 185 mm (2 others) |
| Volume i | 331.93 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 243 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 750G (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1891 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 775 (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (Qualcomm Snapdragon 750G) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 10090 mAh (10 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/25/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has dolby atmos i | ✔ (1 other) |