Samsung Galaxy Tab S7 features Qualcomm Snapdragon 865 Plus processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8000 mAh battery, 13 MP & 5 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 11" screen, and is 226g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S7 has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S7 weighs 40g more at 502g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab S7 has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab S7 has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 11" display versus 10.36". When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 8,000mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it has 8,000mAh battery compared to Pad 6's 8,840mAh.
| Weight i | 502 g (1 other) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 253.8 mm (11 others) |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 264.3 cm³ (5 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 266 ppi (9 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 Plus (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865 Plus) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3109 (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1190 (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 865 Plus) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 5 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 3840 x 30 fps (2 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Operating power consumption i | 45W (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 5 years ago10/15/2020 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) (3 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3000 (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 907 (1 other) |