Samsung Galaxy Tab S6 LTE features Qualcomm Snapdragon 855 LTE processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.5" display, 7040 mAh battery, 13 MP & 5 MP main camera.
5" screen, while is 78g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.5" screen, and is 308g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S6 LTE has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S6 LTE has 7,040mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh, while has a more compact 10.5" screen, while is 42g lighter. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab S6 LTE has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab S6 LTE has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and is 415g lighter. When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 7,040mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it has 7,040mAh battery compared to Pad 6's 8,840mAh.
| Weight i | 420 g (3 others) |
| Thickness i | 5.7 mm (8 others) |
| Width i | 244.5 mm (4 others) |
| Height i | 159.5 mm (1 other) |
| Volume i | 222.29 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 287 ppi (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 855 LTE |
| Gpu name i | Adreno 640 LTE |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.78 GHz (Qualcomm Snapdragon 855) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 855) LTE |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 5 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago07/31/2019 LTE |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2487 (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 951 (1 other) |