Samsung Galaxy Tab S10 Lite features Samsung Exynos 1380 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.9" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.9" screen, and is 204g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S10 Lite has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S10 Lite weighs 62g more at 524g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab S10 Lite has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab S10 Lite has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 10.9" display versus 10.36". When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 8,000mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it has 8,000mAh battery compared to Pad 6's 8,840mAh.
| Weight i | 524 g (1 other) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 254.3 mm (8 others) |
| Height i | 165.8 mm (10 others) |
| Volume i | 278.28 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2112 x 1320 px |
| Pixel Density i | 228 ppi |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1380 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G68 MP5 (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 2 GHz (Samsung Exynos 1380) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2758 (Samsung Exynos 1380) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1007 (Samsung Exynos 1380) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Samsung Exynos 1380) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 months ago08/25/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2634 (Samsung Exynos 1380) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 780 (Samsung Exynos 1380) (2 others) |