Samsung Galaxy Tab A11 Plus features MediaTek Dimensity 7300Samsung Galaxy Tab A11 Plus processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 11" screen, and is 246g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A11 Plus has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 256GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab A11 Plus has 7,040mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh, while weighs 20g more at 482g. Against the Ulefone Armor Pad 2 from the manufacturer, the Tab A11 Plus has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 4 Ultra, the Tab A11 Plus has 7,040mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, and features a larger 11" display versus 10.36". When matched against the Redmi Pad 2 Pro from Xiaomi, it has 7,040mAh battery compared to Redmi Pad 2 Pro's 12,000mAh, while the Pad 6 comparison shows it has 7,040mAh battery compared to Pad 6's 8,840mAh.
| Weight i | 482 g (1 other) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 257.1 mm (4 others) |
| Height i | 168.7 mm (6 others) |
| Volume i | 299.27 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300Samsung Galaxy Tab A11 Plus |
| Gpu name i | Mali G615 MC2Samsung Galaxy Tab A11 Plus |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 7300)Samsung Galaxy Tab A11 Plus |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/15/2025Samsung Galaxy Tab A11 Plus |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |