Panasonic Toughpad FZ-G1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.1" display, 4200 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Panasonic Toughpad FZ-G1 has 4,200mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while is 682g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Panasonic Toughpad FZ-G1 has 4,200mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Panasonic Toughpad FZ-G1 has 4,200mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and has a more compact 10.1" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 1.13 kg |
| Thickness i | 21.8 mm |
| Width i | 270 mm (1 other) |
| Height i | 188 mm (2 others) |
| Volume i | 1106.57 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | HD Graphics 620 |
| CPU Speed i | 2 x 2.6 GHz (Intel Core i5-7300U) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core i5-7300U) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4200 mAh (7 others) |
| Charge time i | 2.5 hours (3 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 12 years ago06/01/2013 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Cinebench r20 (multi) result i | 802 (Intel Core i5-7300U) |
| Cinebench r20 (single) result i | 353 (Intel Core i5-7300U) |
| Blender (bmw27) Result i | 1289.07 seconds (Intel Core i5-7300U) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core i5-7300U) |
| Ram speed (max) i | 2133 MHz (Intel Core i5-7300U) |