Microsoft Surface Go 4 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.5" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Go 4 has 8,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.5" display versus 10.1", while is 162g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Microsoft Surface Go 4 has a more compact 10.5" screen. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Microsoft Surface Go 4 has 8,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and has a more compact 10.5" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 521 g (1 other) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 245 mm (8 others) |
| Height i | 175 mm (8 others) |
| Volume i | 355.86 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (7 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 1920 x 1280 px (5 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | UHD Graphics 770 |
| CPU Speed i | 4 x 1 GHz (Intel N200) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 10 nm (Intel N200) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago10/03/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Instruction sets i | SSE 4.1, SSE 4.2, AVX, AVX2, AES, MMX, FMA3 (Intel N200) |
| Ram speed (max) i | 4800 MHz (Intel N200) |