Infinix Xpad GT features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 13" display, 10000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Infinix Xpad GT features a larger 13" display versus 10.1", while is 28g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Infinix Xpad GT packs a larger 10,000mAh battery (+2,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Infinix Xpad GT has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 13" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 655 g (1 other) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2880 x 1840 px (1 other) |
| Pixel Density i | 263 ppi (4 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/21/2025 (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3043 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 966 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |