Infinix Xpad features Mediatek Helio G99 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Infinix Xpad has 7,000mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 187g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Infinix Xpad has 7,000mAh battery compared to iPad Air (2022)'s 7,600mAh. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Infinix Xpad has 7,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 495g more at 496g. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 496 g |
| Thickness i | 7.6 mm (21 others) |
| Width i | 257 mm (5 others) |
| Height i | 168.6 mm |
| Volume i | 329.31 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 30 fps (18 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago08/13/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |