Huawei MediaPad 10 FHD 32 GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6600 mAh battery, 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 6,600mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.1" screen, while weighs 81g more at 580g. Against the MediaPad M5 8.4", has 2GB RAM compared to MediaPad M5 8.4"'s 4GB, and packs a larger 6,600mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.4", and weighs 264g more at 580g. Compared to the V6 5G, the MediaPad 10 FHD 32 GB has 2GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 2GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 2GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 580 g (8 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (24 others) |
| Width i | 257.4 mm (1 other) |
| Height i | 175.9 mm (1 other) |
| Volume i | 398.43 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 226 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.4 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 40 nm 32 GB (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6600 mAh (11 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago09/01/2012 32 GB (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |