Lenovo Miix 2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 8" display, 4730 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 4,730mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 8" screen. Compared to the Tab Extreme, the Miix 2 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 349 g |
| Thickness i | 8 mm (15 others) |
| Width i | 215 mm (2 others) |
| Height i | 132 mm (2 others) |
| Volume i | 227.04 cm³ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 32 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 4730 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 11 years ago04/14/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |