Lenovo Smart Tab M10 features Qualcomm Snapdragon 450 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 7700 mAh battery, 5 MP main camera.
1" screen, while is 160g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 130g more at 480g. Compared to the Tab Extreme, the Smart Tab M10 has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (7 others) |
| Width i | 242 mm (7 others) |
| Height i | 168 mm (6 others) |
| Volume i | 329.31 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 450 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 506 (6 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 762 (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 168 (Qualcomm Snapdragon 450) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Snapdragon 450) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago09/01/2019 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |