Lenovo Yoga Tab 3 Pro features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 10200 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while weighs 27g more at 667g. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and packs a larger 10,200mAh battery (+3,650mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 317g more at 667g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tab 3 Pro has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 667 g (2 others) |
| Thickness i | 4.6 mm |
| Width i | 179.1 mm |
| Height i | 247 mm (1 other) |
| Volume i | 203.49 cm³ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 299 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.24 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 10200 mAh (10 others) |
| Battery Life i | 18 hours (5 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |