Lenovo Miix 3 8" features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 7.85" display, 4280 mAh battery, 2 MP main camera.
85" screen, while is 266g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 4,280mAh battery compared to Legion Tab Gen 3's 6,550mAh, and has a more compact 7.85" screen, and weighs 25g more at 375g. Compared to the Tab Extreme, the Miix 3 8" has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 374.5 g |
| Thickness i | 9.2 mm (2 others) |
| Width i | 200.3 mm |
| Height i | 136.9 mm |
| Volume i | 252.27 cm³ |
| Screen Size i | 7.85" |
| Resolution i | 1024 x 768 px (2 others) |
| Pixel Density i | 164 ppi |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.33 GHz (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 22 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2 MP (17 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4280 mAh |
| Battery Life i | 5 hours |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago09/01/2014 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |