Lenovo Miix 3 10.1" features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6800 mAh battery, 2 MP main camera.
1" has 2GB RAM compared to Yoga Tab Plus's 16GB, while offers 32GB storage compared to 512GB, while has 6,800mAh battery compared to Yoga Tab Plus's 10,200mAh, while has a more compact 10.1" screen, while is 91g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 199g more at 549g. Compared to the Tab Extreme, the Miix 3 10.1" has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 549 g |
| Thickness i | 9.3 mm (8 others) |
| Width i | 256.8 mm (2 others) |
| Height i | 172 mm (3 others) |
| Volume i | 410.78 cm³ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.33 GHz (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 22 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2 MP (17 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6800 mAh (8 others) |
| Battery Life i | 7 hours (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago02/01/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |