Lenovo Moto Tab features Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 140g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 150g more at 500g. Compared to the Tab Extreme, the Moto Tab has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (21 others) |
| Width i | 247 mm (8 others) |
| Height i | 175 mm (8 others) |
| Volume i | 328.51 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 506 (6 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.8 GHz (ARM Cortex-A53) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 862 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 189 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Qualcomm Adreno 506) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Battery Life i | 7.6 hours |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago11/17/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Gpu memory speed i | 650 MHz (Qualcomm Adreno 506) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 917 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 170 (Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953) (1 other) |