Lenovo Yoga Tablet 2 8" (Windows 8.1) features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 8" display, 6400 mAh battery, 8 MP main camera.
1) has 2GB RAM compared to Yoga Tab Plus's 16GB, while offers 32GB storage compared to 512GB, while has 6,400mAh battery compared to Yoga Tab Plus's 10,200mAh, while has a more compact 8" screen, while is 214g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 2GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has a more compact 8" screen, and weighs 76g more at 426g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tablet 2 8" (Windows 8.1) has 2GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 2GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 2GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 426 g (3 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 210 mm (4 others) |
| Height i | 148.9 mm (1 other) |
| Volume i | 218.88 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.86 GHz (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 22 nm (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.6MP (8 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6400 mAh (3 others) |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago10/13/2014 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |