Huawei MatePad Pro 11 (2024) features HiSilicon Kirin 9000S processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11" display, 8300 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 256GB, while has 8,300mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 11" screen, while is 50g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", includes 8GB more RAM (12GB vs 4GB), and provides 512GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 8,300mAh battery (+3,200mAh), and features a larger 11" display versus 8.4", and weighs 133g more at 449g. Compared to the V6 5G, the MatePad Pro 11 (2024) includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), while provides 512GB storage versus V6 5G's 256GB. The MatePad Pro 12.6" includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the MatePad Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the MatePad Pro 11 (2024) has 8,300mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 11" screen, while is 137g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the MatePad Pro 11 (2024) has 8,300mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the MatePad Pro 11 (2024) is 22g lighter. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 449 g (1 other) |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 249.2 mm (1 other) |
| Height i | 160.4 mm (1 other) |
| Volume i | 235.83 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 9000S (4 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.62 GHz & 3 x 2.15 GHz & 4 x 1.53 GHz (HiSilicon Kirin 9000S) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin 9000S) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8300 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago11/28/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |