Huawei MatePad 12 X features HiSilicon Kirin T90A processor, 12GB RAM with 256GB storage, 12" display, 10100 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
5", while weighs 56g more at 555g. Against the MediaPad M5 8.4", includes 8GB more RAM (12GB vs 4GB), and provides 256GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 10,100mAh battery (+5,000mAh), and features a larger 12" display versus 8.4", and weighs 239g more at 555g. Compared to the V6 5G, the MatePad 12 X includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), while packs a larger 10,100mAh battery (+2,850mAh). The MatePad Pro 12.6" includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the MatePad Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the MatePad 12 X packs a larger 10,100mAh battery (+1,700mAh), while features a larger 12" display versus 11", while weighs 57g more at 555g. Against the Tab S8 from Samsung, the MatePad 12 X packs a larger 10,100mAh battery (+2,100mAh). Versus the Pad 2, the MatePad 12 X packs a larger 10,100mAh battery (+590mAh), and is 29g lighter. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 10,100mAh battery (+1,250mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has a more compact 12" screen.
| Weight i | 555 g (5 others) |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 270 mm (1 other) |
| Height i | 183 mm (3 others) |
| Volume i | 291.52 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 279 ppi |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin T90A |
| Gpu name i | Maleoon 910 |
| CPU Speed i | 2 x 2.25 GHz & 6 x 2.2 GHz & 4 x 1.55 GHz (HiSilicon Kirin T90A) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin T90A) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/20/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |