Huawei MatePad 11.5 S (2025) features HiSilicon Kirin 9000 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11.5" display, 8800 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2025) provides 512GB storage versus MatePad 11.5 S (2026)'s 256GB, while has 8,800mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while weighs 16g more at 515g. Against the MediaPad M5 8.4", includes 8GB more RAM (12GB vs 4GB), and provides 512GB storage versus MediaPad M5 8.4"'s 64GB, and packs a larger 8,800mAh battery (+3,700mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.4", and weighs 199g more at 515g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11.5 S (2025) includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), while provides 512GB storage versus V6 5G's 256GB. The MatePad Pro 12.6" includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), and the MatePad Pro includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the MatePad 11.5 S (2025) has 8,800mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 11.5" screen, while is 71g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the MatePad 11.5 S (2025) has 8,800mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the MatePad 11.5 S (2025) features a larger 11.5" display versus 11", and weighs 44g more at 515g. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 8,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 8,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 515 g (2 others) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 261 mm (3 others) |
| Height i | 177.3 mm (1 other) |
| Volume i | 282.28 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 291 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 9000 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.13 GHz & 3 x 2.54 GHz & 4 x 2.05 GHz (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (HiSilicon Kirin 9000) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8800 mAh (12 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 months ago08/15/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |