Huawei MatePad 11.5 features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.5" display, 7700 mAh battery, 13 MP main camera.
5 has 8GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 7,700mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh. Against the MediaPad M5 8.4", includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and packs a larger 7,700mAh battery (+2,600mAh), and features a larger 11.5" display versus 8.4", and weighs 183g more at 499g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11.5 offers 128GB storage compared to 256GB, while features a larger 11.5" display versus 10.4". The MatePad Pro 12.6" offers 128GB storage compared to 256GB, and the MatePad Pro offers 128GB storage compared to 512GB.
When compared to competing devices, the MatePad 11.5 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,700mAh battery (+2,622mAh), while features a larger 11.5" display versus 8.3", while weighs 202g more at 499g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the MatePad 11.5 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the MatePad 11.5 offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 499 g (3 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 260.9 mm (5 others) |
| Height i | 176.8 mm (3 others) |
| Volume i | 318.28 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2200 x 1440 px (2 others) |
| Pixel Density i | 229 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 644 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 3 x 2.36 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/13/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 785 |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2929 |