Huawei MatePad 11 (2021) features Qualcomm Snapdragon 865 processor, 6GB RAM with 128GB storage, 10.95" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.95" screen. Against the MediaPad M5 8.4", includes 2GB more RAM (6GB vs 4GB), and packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.95" display versus 8.4", and weighs 169g more at 485g. Compared to the V6 5G, the MatePad 11 (2021) has 6GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 6GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 6GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 485 g (7 others) |
| Thickness i | 7.25 mm |
| Width i | 253.8 mm (11 others) |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 304.16 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 276 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3274 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1117 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago07/09/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3459 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 934 (Qualcomm Snapdragon 865) (1 other) |