Honor Pad V8 features MediaTek Dimensity 8020 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 7250 mAh battery, 13 MP & 2 MP main camera.
Against the MagicPad 2 12.3, has 8GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 7,250mAh battery compared to MagicPad 2 12.3's 10,050mAh, and has a more compact 11" screen, and is 70g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad V8 has 8GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 8GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 8GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad V8 has 7,250mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 198g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad V8 weighs 23g more at 485g. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad V8 has 7,250mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 484g more at 485g. When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 7,250mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 7,250mAh battery (+2,200mAh).
| Weight i | 485 g (7 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (12 others) |
| Width i | 252.1 mm (1 other) |
| Height i | 163.6 mm (3 others) |
| Volume i | 305.2 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8020 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G77 MP9 (3 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3681 (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1122 (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 2 MP (13 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago04/29/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |