Honor Pad 10 features Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 10100 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 70g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 8GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 12.1" screen, and is 30g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad 10 has 8GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 8GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 8GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 10 features a larger 12.1" display versus 10.1", while is 158g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Pad 10 packs a larger 10,100mAh battery (+2,500mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Pad 10 has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 4 Ultra from the manufacturer, it has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 4 Ultra's 11,800mAh, while the Tab Active 5 comparison shows it packs a larger 10,100mAh battery (+5,050mAh).
| Weight i | 525 g (3 others) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 277.1 mm |
| Height i | 179.3 mm |
| Volume i | 313.01 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| Gpu name i | Adreno 720 |
| CPU Speed i | 8 x 2.13 GHz |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/22/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |