Doogee Tab E3 Max features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 256GB storage, 14" display, 13500 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
When compared to competing devices, the Doogee Tab E3 Max packs a larger 13,500mAh battery (+3,400mAh), while features a larger 14" display versus 10.1", while is 682g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Doogee Tab E3 Max packs a larger 13,500mAh battery (+5,900mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Doogee Tab E3 Max has 13,500mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and features a larger 14" display versus 11". When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 1 kg (1 other) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 318.7 mm |
| Height i | 221.8 mm |
| Volume i | 629.12 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14" (3 others) |
| Resolution i | 2160 x 1440 px (9 others) |
| Pixel Density i | 185 ppi |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 60 fps |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 13500 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/15/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |