Doogee T20 features Unisoc T616 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.4" display, 8300 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Doogee T20 has 8,300mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.4" display versus 10.1", while is 205g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Doogee T20 packs a larger 8,300mAh battery (+700mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Doogee T20 has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and has a more compact 10.4" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 478 g (2 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 245.8 mm |
| Height i | 155.6 mm |
| Volume i | 302.15 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T616 (7 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Unisoc T616) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T616) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1440 x 30 fps (18 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8300 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago12/22/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T616) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 380 (Unisoc T616) (8 others) |