Blackview Tab 11 SE features Unisoc T606 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 10.36" display, 7680 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Tab 11 SE has 7,680mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 10.36" display versus 10.1", while is 171g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Blackview Tab 11 SE has a more compact 10.36" screen. Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Blackview Tab 11 SE has 7,680mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and has a more compact 10.36" screen. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 512 g (1 other) |
| Thickness i | 8.1 mm (7 others) |
| Width i | 249 mm (1 other) |
| Height i | 156.7 mm (2 others) |
| Volume i | 316.05 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.36" (9 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 225 ppi (19 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T606 (20 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.6 GHz & 6 x 1.6 GHz (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 371 (Unisoc T606) (19 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T606) (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7680 mAh (2 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago02/17/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1175 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 313 (Unisoc T606) (19 others) |