Blackview Oscal Spider 10 features MediaTek Helio G81 Ultra processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 20000 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Oscal Spider 10 packs a larger 20,000mAh battery (+9,900mAh), while features a larger 11" display versus 10.1", while is 682g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Blackview Oscal Spider 10 packs a larger 20,000mAh battery (+12,400mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Blackview Oscal Spider 10 packs a larger 20,000mAh battery (+1,400mAh). When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 1.09 kg |
| Thickness i | 17 mm (1 other) |
| Width i | 262.8 mm |
| Height i | 179.6 mm |
| Volume i | 802.38 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G81 Ultra (1 other) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (MediaTek Helio G81 Ultra) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1391 (MediaTek Helio G81 Ultra) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 420 (MediaTek Helio G81 Ultra) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G81 Ultra) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 20000 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/17/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1300 (MediaTek Helio G81 Ultra) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 350 (MediaTek Helio G81 Ultra) (2 others) |