Blackview Oscal Pad 18 features Unisoc T616 processor, 8GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8800 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Oscal Pad 18 has 8,800mAh battery compared to Tab Active 5 Pro's 10,100mAh, while features a larger 11" display versus 10.1", while is 193g lighter. Against the iPad Air (2022) from Apple, the Blackview Oscal Pad 18 packs a larger 8,800mAh battery (+1,200mAh). Versus the Ulefone Armor Pad 2, the Blackview Oscal Pad 18 has 8,800mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 2's 18,600mAh, and weighs 489g more at 490g. When matched against the Tab S9 from Samsung, it has 8GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while the Tab S8 comparison shows it has 8GB RAM compared to Tab S8's 12GB.
| Weight i | 490 g (12 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (12 others) |
| Width i | 256 mm (3 others) |
| Height i | 168 mm (6 others) |
| Volume i | 318.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1900 x 1200 px |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T616 (7 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Unisoc T616) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T616) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8800 mAh (12 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago12/11/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T616) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 380 (Unisoc T616) (8 others) |